Deblín (v nejstarších pramenech také Deblyn, Doblyn, Dobelin, Dobilin) je velmi stará osada. Leží na svazích dvou ramen Deblínského potoka, který po asi sedmi kilometrech klikatění mezi kopci vtéká v Tišnově do řeky Svratky.
Nejstarší písemný pramen, který dokládá osídlení tohoto místa, je z roku 1173. Podle nálezu užitkové keramiky, datované do 10.století, lze však usuzovat i na starší, mladohradištní osídlení. Koncem 12.stol. se začíná na Deblíně vytvářet panský rod, který brzy patřil, spolu s pány z Pernštejna a z Lomnice, k nejvýznamnějším na Tišnovsku. Ve 13.stol. zastával důležité postavení mezi moravskou šlechtou a měl styky i s nejvyšší šlechtou. Dokládá to listina z roku 1234, podle které daroval Ratiboru z Deblína, za služby prokázané královně Konstancii, celé své právo na stříbrných dolech u Deblína její syn Přemysl, markrabě moravský. Z téhož roku je i zakládací listina cisterciáckého ženského kláštera porta coeli v nedalekém Předklášteří. Jako svědek je na ní uveden také Ratibor z Deblína a jeho syn Artléb.
Asi v té době byl také postaven na panském sídle v Deblíně románský kostel. Po několika, během staletí provedených úpravách, mu zůstala od poslední přestavby v polovině 18.stol. až do dneška barokní podoba. Původní kostel byl součástí sídelního kamenného hradu. Po dlouhém úpadku způsobila jeho definitivní zánik třicetiletá válka.
Po vymření pánů z Deblína se majitelem panství stali páni z Lomnice. Poslední majitelé, páni z Boskovic, prodali roku 1466 městečko Deblín s dvorcem a hradem královskému městu Brnu. Roku 1784 byl rozdělen a rozprodán dvaceti, původně německým rodinám, nastěhovaných sem ze severních Čech. Dnes již dávno splynuly se svým okolím. V té době měl Deblín na devadesát obývaných domů, kostel, faru, školu a obecní dům, žilo tam více než 500 lidí. Pošta funguje v Deblíně od roku 1860. V roce 1948 zde žilo ve 250 domech 1176 obyvatel. Charakter obce Deblína je hlavně určován způsobem obživy jeho obyvatel. Dříve to bylo převážné zemědělství, práce v lese, drobná řemesla, obchod a přechodně – létech 20. a 30. hromadné krmení hus a jejich rozvoz a prodej hlavně v Brně. Dnes pracuje v zemědělství mnohem méně lidí. Část jich dojíždí za prací do okolí nebo až do Brna, část podniká soukromě nebo využívá nově vzniklých pracovních příležitostí v místě. Tvář obce dokreslují občané svými zálibami, zájmy a zábavami, kteří se sdružují do spolků, kroužků a podobných organizací. Tak již v roce 1894 se utvořil čtenářský kroužek, jímž založená knihovna funguje dodnes. Byly také sehrány první divadelní hry v Deblíně. Po první světové válce vznikly dva sportovní a vzdělávací spolky- Sokol a Orel Do padesátých, případně šedesátých let sehráli jejich členové velká množství divadelních představení. Ochotnické divadlo bylo svého času velmi rozšířenou, oblíbenou a hodnotnou zábavou lidí téměř v každé větší vesnici. Dnes většina lidí produkty tzv. průmyslu zábavy pouze konzumuje a vlastní schopnosti tvořit si tak ubíjí. Závodní i rekreační sportování, hlavně však fotbal, organizuje už mnoho let Tělocvičná jednota Sokol, nejstarší trvale působící dobrovolná organizace v obci. V posledních desetiletích působí i zájmové spolky jako zahrádkáři, chovatelé, včelaři, nimrodi a od založení rybníka i rybáři. To je stručný výtah z archivních pramenů.
Výčet nejdůležitější informací od roku 1848
- V roce 1848 začalo několik zámožných starousedlíků stavět budovu radnice.
- V roce 1852 se stavěla myslivna, sídlo správce lesů města Brna. Tentýž rok byla zasazena alej lip od fary ke kostelu.
- Rok 1853 přinesl Deblínu strašný požár, který zničil 36 domů včetně fary.
- V roce 1860 byl v Deblíně zřízen poštovní úřad.
- V šedesátých letech definitivně skončilo kutání na železo v okolí Deblína.
- V roce 1875 se vytvořily cechy místních řemeslníků.
- Rok 1876 znamená začátek působení četnické stanice v Deblíně.
- Roku 1893 byl u příležitosti biskupské vizitace opraven kostel za 1350 zl. O měsíc později, t.j. v červenci, došlo k druhému velkému požáru, který zničil také téměř 40 domů. Před požárem měla obec skoro 200 obytných domů, ve kterých žilo bezmála 1200 lidí
- Tyto smutné zkušenosti přiměly obyvatele Deblína k tomu, že roku 1895 založili Dobrovolný hasičský sbor.
- V letech 1904 a 1905 byla vybudována nová silnice z Tišnova do Deblína. Obecní pokladna přispěla částkou 5200 korun.
- V roce 1919 vznikly v Deblíně dva soupeřící tělocvičné spolky Sokol a Orel.
- První pokus zavést autobusovou dopravu mezi Deblínem a Tišnovem byl učiněn již v roce 1925.
- Rok 1928 byl pozoruhodný dvěma událostmi. Velkou novinkou byl první biograf, zatím s vlastním zdrojem proudu. Byl také postaven první obecný samospádový vodovod zásobující školu, radnici a 12 domů pitnou vodou ze zdroje horní části obce zvané Na Zahrádkách.
- K elektrifikaci obce došlo až v roce 1929, protože dřívější nabídky musely být pro nedostatek peněz odmítnuty.
- Roku 1932 byl rozšířen hřbitov směrem severním, postavena kamenná hřbitovní zeď a ze západní strany vjezdová brána. Tentýž rok byla postavena u hlavní silnice budova Katolického domu a Orlovny.
- V roce 1933 zakoupil Sokol usedlost s pohostinstvím a přeměnil ji na svůj stánek – Sokolovnu.
- V roce 1937 byl do obce zaveden telefon, zatím jen na poštu, četnickou stanici a do Myslivny.
- O rok později byly v kostele postaveny nové varhany za 21000 Kč a posvěcen nový hlavní oltář z bílého mramoru.
- Válečné běsnění v letech 1939-1945 zastavilo rozvoj obce a následný převrat ke komunizmu v roce 1948 téměř umrtvil i drobné podnikání a obchody.
- Roku 1957 došlo i v Deblíně k násilné kolektivizaci zemědělství.
- V roce 1960 byl postaven za státní peníze obchod s železářským zbožím a textilem. Několik roků před tím však byla mimo jiné zakázána dvě soukromá řeznictví, tři obchody s potravinami, obchod smíšeným zbožím, dvě pekařství a dvě pohostinství.
- Od roku 1959 do r. 1963 trvala stavba budovy mateřské školky.
- Nová budova základní školy byla slavnostně otevřena v roce 1967.
- Od roku 1972 do r. 1974 probíhaly práce na obnově rybníka a sypané hráze u Myslivny. Původní rybník zde byl až do začátku 19. století, kdy musel ustoupit silnici z Deblína do Svatoslavi.
- V době od roku 1979 až 1984 se stavěla budova s restaurací zvanou Vysočina a prodejnou masa, a to na místě za tím účelem zbourané starobylé budovy uprostřed obce, sídla první pošty v Deblíně.
- Za léta 1982 až 1984 přebudoval Sokol své hřiště u Myslivny na pěkný fotbalový areál s travnatým hřištěm a technickým zázemím.
- V roce 1993 odkoupila obec od zemědělského družstva jeho bývalou správní budovu Na horním konci a přestavěla ji na Zdravotní středisko se třemi ordinacemi lékařů.
- Za roky 1994 a 95 byl vybudován místní stavební firmou Karla Weigla první centrální obecní vodovod pro všechny domácnosti i podniky v obci. Celkové náklady na stavbu činily 19 miliónů Kč. Zdroj pitné vody je v místě zvaném Řezníkova zmola západně od obce.
- Roku 1997 postavila v deblínském kostele nové varhany ostopovická firma Varhany.
- V obecním stavení vedle radnice byla v r. 1996 – pro rozsáhlých stavebních úpravách – otevřena pivnice a vinárna Na Gruntě.
- Největší stavbou loňského roku 1999 je právě 10. září dokončená plynofikace Deblína a přidružených obcí Březina, Heroltice, Vohančice a Žernůvka. Stavbu prováděla firma MERTASTAV z Předklášteří. Z celkových 38,4 miliónů Kč uhradila Jihomoravská plynárenská a.s. Brno 14,6 miliónů a sdružené obce poměrným dílem 23,8 miliónů Kč.
- V květnu roku 1999 Parlament ČR udělil obci Deblín znak a prapor
- V roce 2001 Obec Deblín provedla odkoupení objektů čp. 58 a 60 v Deblíně. V roce 2003 byla provedena jejich demolice a následně v roce 2004 provedena parková úprava tohoto prostoru.
- V polovině roku 2001 byly provedeny rozsáhlé udržovací práce na budově mateřské školy v Deblíně. Práci prováděla firma RIGI z Hradčan. Byly vyměněny rozvody ústředního topení, radiátory, položen izolační podklad a nová dřevěná podlaha. Oprava byla provedena v hodnotě 423 tis. Kč.
- Na základě darovací smlouvy byl pozemek hřbitova, včetně stavby márnice a hlásky u vstupní brány předveden do vlastnictví Obce Deblín.
- V roce 2002 byla provedena oprava hřbitovní zdi nákladem 425 tis. Kč. Obec získala dotaci ve výši 80 tis. Kč ze státního fondu památkové péče.
- Územní plán obce byl schválen v roce 2002 a tím byl položen závazný, odborný a právní základ pro komplexní rozvoj obce.
- V roce 2003 byla provedena oprava budovy mateřské školy. Jednalo se o komplexní opravu sociálního zařízení, výměnu podlah v šatně, ředitelně a kuchyni. Byla opravena fasáda. Odborné práce provedla stavební firma Bohumil Rouča z Deblína nákladem 550 tis. Kč.
- Oprava Pomníku padlým v I. světové válce, který je umístěn na hřbitově v Deblíně, byla provedena v roce 2004. Rekonstrukce, kterou provedla firma Kamenosochařství Smetana z Černé Hory, si vyžádala částku téměř čtvrt milionu Kč, z toho 105.200,- Kč byly dary od občanů a firem.
- V roce 2004 byla provedena oprava historických bran bývalého panského dvora v částio obce zvané Ve dvoře. Na jaře roku 2005 byly na stupní brány osazeny pískovcové znaky obce Deblín.
- V roce 2004 Obec Deblín získala ve veřejné dražbě objekt čp. 320 v hodnotě 1 mil. Kč .Jedná se o bývalou provozovnu veřejného stravování a prodejnu masa „Vysočina“.
- letech 2004 a 2005 probíhala rekonstrukce Základní školy v Deblíně. V roce 2004 bylo provedeno zastřešení objektu, rekonstrukce sociálního zařízení a částečná výměna oken. Výběrové řízení vyhrála firma EMBRA Tišnov. Celkové náklady byly ve výši 6,79 mil. Kč, z toho 5 mil. Kč získala Obec Deblín ve formě státní dotace. V roce 2005 proběhla II. etapa rekonstrukce–výměna elektrických rozvodů a výměna oken. Rekonstrukci prováděla firma JICOM Tišnov. Celkové náklady ve výši 4,5 mil Kč. Obec Deblín obdržela státní dotaci ve výši 3 mil Kč.
- Další finančně náročnou akcí byla instalace nové autobusové čekárny „Pod cihelnou“ a poté provedena výstavba nové autobusové zastávky a čekárny ve středu obce včetně parkovacího zálivu. Stavební práce provedla firma Bohumil Rouča z Deblína.
- Jednou z významných akcí, které proběhly v roce 2006 byla rekonstrukce Obecního domu čp. 320. Výběrové řízení vyhrála firma Stylstav s.r.o. Křižanov. Objekt byl zastřešen, provedena výměna oken, úprava vnějšího i vnitřního prostoru a zrekonstruováno sociální zařízení. Obec obdržela na tuto akci dotaci z ministerstva financí ve výši 5 mil. Kč a do rekonstrukce vložila vlastní finanční prostředky ve výši 600 tis. Kč.
- Ve středu obce byl vybudován chodník od autobusové zastávky k domu čp. 196. Obec získala na tuto akci dotaci ve výši 93 tis. Kč, kterou poskytl Krajský úřad Jihomoravského kraje a stavbu dofinancovala z vlastního rozpočtu ve výši 345 tis. Kč. Stavební práce prováděla místní stavební firma Bohumil Rouča.
- Díky dotaci ve výši 360 tis. Kč z Ministerstva pro místní rozvoj byla opravena ochranná hráz přítoku vodního toku Závistka.
- Dalším výrazným zlepšením vzhledu obce byla rekonstrukce dvora a polorozpadlých hospodářských budov za restaurací na Gruntě v Deblíně čp. 42. Vzniklo cykloturistické centrum. Společně s touto akcí byla vybudována cyklostezka od horního konce obce k rybníku U myslivny s odpočivkou. Akce byla financována z fondů EU a stavební práce prováděla firma VRBA s.r.o. Blansko.
- V říjnu 2006 byl obce Deblín navrácen historický titul Městys.
- V letech 2007 a 2008 se pokračovalo ve výstavbě chodníků podél státní silnice, tentokrát v části "Pod cihelnou" a v Deblíně byl umístěn první přechod pro chodce
- Dne 18. 11. 2007 bylo uděleno čestné občanství panu Eriku Pardusovi, za propagaci městyse Deblín při ztvárnění role četníka Zahálky z četnické stanice Deblín v seriálu Četnické humoresky.
- V roce 2009 byla dokončena 3. etapa výstavby chodníků do části městyse Pod Cihelnou. Pokračovala stavba nové ohradní zdi na hřbitově. Během prvních měsíců došlo k rekontrukci části obecního domu na dům služeb. V nově přebudované části vznikly ordinace lékařů, zubní laboratoř a provozovny kadeřnictví a kosmetiky. Nejvýznamější stavbou roku 2009 bylo zahájení výstavby splaškové kanalizace a ČOV. Stavbu realizovalo sdružení firem EKOSTAVBY Brno, VHS Bohemia a STAVOS Brno.
- Největší akcí roku 2010 bylo dobudování kanalizace a ČOV.
- Jedním z nejdůležitějších úkolů roku 2012 bylo vybudování posílení vodního zdroje, tj. vybudování propojení mezi stávající studnou a novým vrtem v Řezníkově zmoli. V areálu školní zahrady proběhla rekonstrukce stávajícího objektu na regionální mateřskou školu.
- V roce 2013 byla zateplena budova tělocvičny ZŠ Deblín, stavební práce provedla firma STAVOS Brno, a.s. za cenu 4.690 tis. Kč. Městys Deblín získal dvě dotace a to SFŽP poskytl dotaci 72 tis. Kč a MŽP 1.226 tis. Kč. Zbytek uhradil městys ze svých finančních prostředků. V tomto roce bylo obnoveno konání tradičních hodů a nejvýznamnější společenskou událostí byla vzpomínková slavnost - pietní akt, konaný u příležitosti výročí úmrtí deblínského rodáka Josefa Felkla, příslušníka čs. letecké perutě RAF ve Velké Británii.
- V roce 2014 městys Deblín koupil vodojem, výtlačné potrubí a jímací vrt od ZD Deblín. V tomto roce se opravili místní komunikace ve výši 1.345 tis. Kč a městys získal dotaci 500 tis. Kč z KÚ JmK Brno. Tento rok byla vydána první publikace o starém Deblíně. Knihu připravil Jaroslav Sadílek a pod názvem "Deblín, Historiský vývoj stavebních památek a osídlení obce"
- V roce 2015 byla opravena střecha úřadu městyse Deblín, kterou provedlo Tesařství Sedlák Velká Bíteš za cenu 358 tis. Kč a městys Deblín získal na tuto investici dotaci z KÚ JmK Brno ve výši 350 tis. Kč. Dále byla provedena demolice domku č.p. 243 pod budovou radnice. Další úspěšnou akcí bylo dobudování chodníků na místním hřbitově a vybudováno stanoviště pod kontejnery na odpad za cenu 218 tis. Kč.